Produkt WeGirls

Blog Sary (od.10) Co robić w jesienne dni?

A gdyby tak zrobić pierniki?

9 listopada 2015

Cześć Dziewczyny! Była złota jesień, ale ja akurat byłam chora, a teraz kiedy wyzdrowiałam leje deszcz i jest ponuro. Hmm, wcale nie chce mi się wychodzić z domu. Ale wiecie… mam pomysł – w domu też można zrobić coś fajnego! Co powiecie na małą przymiarkę do świąt?  Oczekiwanie na święta zawsze pomaga przetrwać jesienne dni… To co? Może zrobimy pierniki?

Monika dała mi super przepis! Uważajcie! Mąkę trzeba przesiać – na stolnicę,  a potem wlać do niej 2 łyżki gorącego miodu i wymieszać to wszystko. Widelcem, albo nożem. Ciągle mieszając i siekając, dodać kolejno cukier (tak ¾ szklanki, ale nie naraz), a także półtorej łyżeczki sody oczyszczonej. No i przyprawę do piernika – pół torebki. Kiedy masa lekko przestygnie, trzeba dodać łyżkę masło i jedno jajko.I przygotować ciepłe mleko – tak mniej więcej 1/3 szklanki. Potem, dolewając stopniowo mleka, trzeba zagniatać ręką ciasto, aż będzie średnio twarde. Musimy wyrabiać ciasto ręką, aż będzie gładkie, przez jakieś 10 minut. Potem, na posypanej mąką stolnicy spróbujmy rozwałkować ciasto na placek. Nie za gruby –  o grubości maksymalnie 1 cm. Teraz zaczyna się zabawa! Macie foremki do pierniczków? Jak nie, to użyjcie szklanek lub filiżanek.

Foremkami będziemy wykrajać z ciasta pierniczki. A resztki, które nam zostaną, musimy złączyć w kulkę, znowu rozwałkować i ponownie wyciąć z tego pierniczki. Pierniczki trzeba posmarować rozmąconym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia – w odstępach – no bo przecież pierniczki nam urosną. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 10 – 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika, będą miękkie, ale potem stwardnieją. Można je przechowywać nawet  ponad miesiąc, w zamkniętej puszce. Można zrobić w nich dziurki i powiesić je na choince. Abo zjeść od razu z przyjaciółkami i przed świętami zrobić jeszcze raz :) Ważne: Pierniczki można dekorować lukrem, roztopioną czekoladą, specjalnymi kulkami do dekoracji ciastek albo wiórkami kokosowymi. Poproście mamę o pomoc. Mama, nawet bardzo zajęta,  nie oprze się pomysłowi zrobienia pierniczków, bo gdzie są pierniczki, tam prawdziwe święta.

we-girls

Tak mi powiedziała Monika! A Monika wie!

 

Wasza (rozpierniczona jesienią) Sara

  • Dominika Bac

    kiedy będzie kolejny wpis?

  • Dominika Bac

    Sara jesteś super