beznazwy

Blog Sary (odc.7) Lewitujące jajko

Czy kura może przeskoczyć prawa fizyki?

12 października 2015

Cześć Kochani!

Dzisiaj opowiem Wam jak Weronika przeprowadziła naukowe doświadczenie z lewitującym jajkiem. Zaczęło się od tego, że podczas wizyty na wsi, u swojej ciotki Henryki, zobaczyła latającą kurę. Kury raczej nie latają… A jajka raczej nie unoszą się na wodzie… No chyba, że…

Weronika pokazała nam jajko od latającej kury, przywiezione ze wsi. Powiedziała, że jest niezwykle i potrafi unosić się na wodzie. Oczywiście nie uwierzyłyśmy w to, bo wiadomo, że jajko jest cięższe niż woda i musi opaść na dno. Takie są prawa fizyki! Ale czy prawa fizyki dotyczą jajek od latających kur???
WERONIKA
Weronika przyniosła słoik do połowy wypełniony wodą i ostrożnie umieściła w nim niezwykłe jajko. I wiecie co… Ono zaczęło opadać, ale zaraz uniosło się w górę – na powierzchnię wody. No naprawdę! Potem Weronika wzięła lejek i przez ten lejek powoli dolała do słoika jeszcze więcej wody. I jajko swobodnie lewitowało sobie w środku słoika, nie opadając na dno, ani nie ni wypływając na wierzch. Ale cuda! Byłyśmy bliskie tego, żeby uwierzyć w latające kury i w to, że jajko ma magiczne właściwości, ale wtedy Weronika powiedziała:

Dziewczyny! Kura może podskoczyć, zdarza się! Ale praw fizyki przeskoczyć się nie da! Chcecie dowiedzieć się jak to zrobiłam?

A Wy… czy chcecie dowiedzieć się jak Weronika zrobiła trick z lewitującym jajkiem?


To nie sztuczka! To jest właśnie fizyka. Jajko tonie, gdyż jego gęstość jest większa od gęstości wody. Ale gdy do wody doda się kilka łyżek soli, zagęszcza się ona tak, że jajko utrzymuje się na powierzchni. (To dlatego tak łatwo pływa się nam w naprawę słonym morzu – woda jest gęsta i wypycha nas na powierzchnię). Gdy potem dolejemy do słoika zwyklej wody, jajko utrzymuje się na granicy pomiędzy słona, a zwyczajną, czystą wodą. I lewituje… w samym środku słoika :)

– Wasza Sara