lalka_w_malarstwie-247x300 WeGirls

Dlaczego dziewczynki bawią się lalkami?

10 października 2014

W krótkim czasie, zarówno te drewniane, woskowe, jak i te wykonywane z chińskiej porcelany i przedstawiające modnie ubrane damy stały się obowiązkowym rekwizytem w rozwoju dziewczynek i wiele z nich zostało sportretowanych przez mistrzów malarstwa – często wraz z właścicielkami. Na obrazach mistrzów widzimy dziewczynki z lalkami na kolanach, dziewczynki, które karmią lalki na podwórku, bawią się nim na podłodze XIXwiecznego salonu, czytają wraz z nimi książki.

W 1881 Emile Munier namalował obraz o tytule „Przyjaciółki” gdzie w  koronkowej pościeli leży dziewczynka tuląca do siebie lalkę – obie są ubrane niemal identycznie, w koszulki z falbankami, obie maja niebieskie wstążki we włosach. To dziewczęce pragnienie posiadania małej przyjaciółki nie zmienia się od stuleci.

A z czego wynika? Co dają lalki? Czego uczą?

Zapewne wrażliwości. Posiadanie przyjaciółki może wzmacniać u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Może pomagać mu wypracować wzory zachowania – zabawa jest przecież przymiarką do życia i rodzajem ćwiczenia.  Dziewczynki od lat rozwijają wyobraźnię wymyślając zabawy dla swoich lalek. A inspiracją do zabawy i rozwoju od wieków są powieści, które uczą nas marzyć i lepiej rozumieć siebie i świat.

Jeśli Twoje dziecko pokochało lalkę WeGirls, zadbaj o wyposażenie biblioteczki w nasze książki. Wtedy mała przyjaciółka nigdy nie znudzi dziewczynce. Bo książki WeGirls sprawiają, że lalka ożywa. I to ona – powieściowa bohaterka podsuwa dziewczynce nowe pomysły i inspiracje. W ten sposób klasyczna zabawka – jak z obrazów dawnych malarskich mistrzów – pozwala poznawać i rozumieć współczesność i jej wyzwania.