Screen-shot-2014-11-13-at-9.05.25-PM-208x300 WeGirls

Jakie wzory warto pokazywać dziewczynkom? Które z postaci słynnych kobiet powinny poznać?

14 października 2014

 

Na pewno tak i nic w tym złego, o ile na tej liście znajdą się również: mądrość, odwaga, siła, kreatywność. Stereotypowe  zwroty jak „to nie dla dziewczynek” albo ”dziewczynkom nie wypada” są nadal obecne w naszym języku i dziecko słysząc je z różnych źródeł może odbierać to jako pewne ograniczenie. Chłopcy także słyszą nieraz: ”nie zachowuj się jak dziewczyna” i uczą się maskować swoją naturalną, dziecięcą wrażliwość .

A czy dziewczynki nadal uczy się tonować odwagę i kreatywność?

Na pewno teorie wychowanie zmieniły się bardzo w przeciągu ostatnich dziesięcioleci, ale moc stereotypu jest ogromna i nawet dorosłe kobiety ulegają jej czasami. Właśnie dlatego tak ważne jest wzmacnianie pewności siebie od najmłodszych lat. Ważne są wzory, które rodzice pokazują swoim dzieciom – to stwarza im właściwą pespektywę i pozwala rozwinąć skrzydła. Postacie kobiet, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach – także w tych powszechnie uważanych za dziedziny nadal zdominowane przez mężczyzn – to dla dziewczynek wspaniały model do naśladowania. Czytanie o takich kobietach, oglądanie filmów biograficznych uruchamia wyobraźnię dziecka i zachęca je do eksperymentowania – do odkrywania swoich talentów i umiejętności.

W naszej serii literackiej „Przyjaciółki z podróży” chcemy pokazywać dziewczynkom wspaniałe postacie kobiet  z czasów kiedy ich pasje dopiero zaczynały się kształtować. W pierwszej książce z serii – „Angielska przyjaciółka” opowiadamy o Mary Anning, brytyjskiej paleontolog, która w wieku dziesięciu lat , zbierając skamieniałości, odkryła szkielet ichtiozaura.