Przyjazny Swiat

Lalki WeGirls wyróżnione przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

12 lutego 2015

Przez nasze książki i akcesoria chcemy uczyć wrażliwości, tolerancji, szacunku dla innych.

Dziękujemy wszystkim, którzy doceniają te starania.

 

wyroznienie

 

Na targach Moje Dziecko w Warszawie WeGirls po raz pierwszy zaprezentowały niezwykłe akcesoria dla lalek. Wózek inwalidzki, na którym siedziała lalka z nogą w gipsie zaciekawił dziennikarzy telewizyjnych i blogerów. Kiedy dziecko jest chore, jego zabawki też chorują. Z ukochaną lalka jest łatwiej znosić chorobę. Lalka na wózku lepiej rozumie uwarunkowania swojej właścicielki. Te akcesoria to wyczekiwana nowość zarówno dla dzieci chorych i niepełnosprawnych, jak i dla tych, które powinny nauczyć się tolerancji dla choroby i niepełnosprawności. Wózek inwalidzki jest codziennością dla wielu dzieci, a zabawa odzwierciedla codzienność i pomaga lepiej sobie z nią radzić.

wozek

***

3 grudnia to Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
– dzień kiedy mówimy o tym,
o czym powinniśmy myśleć każdego dnia.
W jednej z warszawskich szkół premier Ewa Kopacz wraz z prezesem Fundacji Integracja Piotrem Pawłowskim poprowadziła „lekcję wrażliwości”.

„To dzień kiedy to dobra chwila, żebyśmy sobie uświadomili, iż w naszym kraju żyje wielomilionowa społeczność osób niepełnosprawnych.” – powiedziała.

Podczas tej niezwyklej lekcji okazało się, że uczniowie wiedzą dużo o problemach niepełnosprawnych i potrafią się wobec nich zachować. Może nawet lepiej niż wielu dorosłych. Sprzyjają temu klasy integracyjne i napawa to ogromną nadzieją. Bo rozwiązania architektoniczne to jedynie część sprawy. Poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych to likwidacja barier w życiu codziennym, ale także ograniczeń, które tkwią w mentalności.

Zrozumienia i wrażliwości powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Prawdziwa integracja wymaga otwartości i empatii – zdolność empatii można kształtować już u małych dzieci, poprzez rozmowę, wyjaśnienia, a także mądrą, rozwijającą zabawę i zabawki.

Taki właśnie cel stawia sobie WeGirls, realizując swoją misję kształtowania mądrych, aktywnych, otwartych i wrażliwych dziewczynek. Nowa polska firma czyni to między innymi poprzez niezwykłe – a może właśnie zwyczajne – akcesoria dla lalek, jak wózek inwalidzki i kule. Tym wyjątkowym zabawkom towarzysza także edukacyjne książki, które uczą czym jest prawdziwa przyjaźń i jak budować pewność siebie mimo ograniczeń.

WeGirls

Lalki WeGirls są jak prawdziwe dziewczynki, stanowią odwzorowanie realnego świata i uczą się w nim poruszać. I czasami poruszają się na wózku inwalidzkim.
Jak wyjaśnia Alina Groblicka, współzałożycielka WeGirls, wózki i poruszające się na nich osoby to po prostu część rzeczywistości, który powinien mieć swoją reprezentację także w świecie lalek – tak, by bawiące się nimi dzieci zwyczajnie się z nimi zaznajomiły. W wywiadzie dla portalu niepełnosprawni.pl przyznaje, że jedna z jej przyjaciółek ma córkę z niepełnosprawnością, dlatego ten problem jest jej zwyczajnie bliski.

„Część osób komentuje nasze lalki pytaniem, po co coś takiego robimy, przecież lalki mają być piękne i wspaniałe – mówi Alina Groblicka. – Odpowiadamy na to, że przecież życie nie zawsze pokrywa się z naszymi kanonami piękna, a my powinniśmy być przyzwyczajeni do tego i oswajać się z innością. Chcemy pokazać dzieciom, że niepełnosprawność to całkowicie normalna sprawa. Uważam, że w naszym społeczeństwie taka nauka jest bardzo potrzebna i jeśli nasza lalka w tym pomoże, to będzie to spełnienie naszych marzeń.”

Przeczytaj cały wywiad na http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/220043

Przeczytaj również: Twoja lalka miała wypadek! Będzie jeździć na wózku inwalidzkim.