Opiekunka

Mały Dorosły

14 kwietnia 2015

Oczywiście czasami każdy chce mieć trochę spokoju, a dzieci bywają różne… Zdarza się, że nieco uciążliwe dla naszych znajomych, z którymi chcemy przecież porozmawiać. Jeśli jednak zdobędziemy się na cierpliwość (a nasi przyjaciele okażą nam wyrozumiałość) i pozwolimy dziecku uczestniczyć choćby przez pewien czas w takim dorosłym spotkaniu, możliwe, że nauczy się zachowywać adekwatnie i że będzie to dla niego zarówno przyjemność, jak i lekcja dojrzałości.

Oczywiście nie każdy temat można poruszać przy dziecku, ale słuchając dyskusji dorosłych uczy się czym jest rozmowa i poznaje świat. Jest świadkiem tego, że czasami ścierają się poglądy, dowiaduje się, że pewne kwestie można rozumieć na kilka sposobów. Zdobywa orientację w świecie i uczy się wiązać ze sobą różne fakty. Ciekawe dyskusje dorosłych to bezcenna szkoła. Dorastając, dziecko próbuje zabierać nich głos i to także jest trening ważnej umiejętności. Wysłuchane i docenione przez dorosłe towarzystwo nabiera większej pewności siebie, a to na pewno pomoże mu w kontakcie z rówieśnikami.

Warto zaprosić dziecko do wspólnego stołu kiedy przychodzą do nas goście. Po pewnym czasie prawdopodobnie samo znudzi się i zajmie zabawą, a my będziemy mogli poczuć się swobodniej. Ale każda godzina spędzona razem zaprocentuje w przyszłości – wychowamy dziecko które po prostu lubi przebywać w naszym towarzystwie. I nastolatka, który nie unika codziennej rozmowy i kontakt z nim nie sprowadza się do tego „co tam w szkole”.

Jeśli chcemy rozmawiać z dzieckiem uczmy go od najmłodszych lat, że rozmowa jest ciekawa i przyjemna, i że ono samo jest dla nas partnerem do rozmowy.