PACKSHOTZKSIAZKA

O lalkach, które zachęcają do czytania

3 czerwca 2015

Autorka książek WeGirls: Joanna Charms

Joanna CharmsOpowiadamy dzieciom przeróżne historie, po to żeby nauczyć je lepiej rozumieć świat, żeby zachwycić je światem, rozbawić, wzmocnić, rozwinąć ich wyobraźnię. Narracja jest częścią każdej mądrej zabawy – wskazuje cel, nadaje sens działaniom. Pomysł stworzenia świata dla dziewczynek, gdzie pięknym lalkom i akcesoriom towarzyszą serie literackie uruchomił także moją wyobraźnię, to spore wyzwanie i dla pisarki i dla psychologa.

W jaki sposób nadać osobowość lalkom? Ożywiając je – czyniąc bohaterkami książek. Postanowiłam stworzyć realistyczne i spójne profile osobowości grupy wspaniałych przyjaciółek. Każda z bohaterek reprezentuje pewien określony typ, a cechom osobowości towarzyszą także konkretne gesty, upodobania, rodzaj poczucia humoru. Musiałam wymyślić i opisać grupę przyjaciółek, które dzielą się rolami, potrafią wspólnie rozwiązywać problemy i podejmować tajemnicze zdania. I oczywiście, wymyślić ich przygody. A także przyjazne miasteczko gdzie toczy się akcja i jego intrygujących mieszkańców. Moje małe czytelniczki miały poczuć się w tym powieściowym świecie jak u siebie i zaprzyjaźnić się z bohaterkami tych przygodowo-detektywistycznych historii. Tak powstała pierwsza z naszych literackich serii „Klub Dziewczyn Świata”.
Tak narodziły się Monika, Sara, Weronika i Nina – trochę zwariowane przyjaciółki na dobre i złe. Tak właśnie powstały lalki WeGirls. Można powiedzieć, że te wesołe, rezolutne dziewczyny „wyszły z książek”.

Lalki WeGirls są naprawdę niezwykłe – naturalne i urocze jak prawdziwe małe dziewczynki. Mają inteligentne buzie, czasami piegi, niektóre z nich noszą okulary. Gdy pozna się je lepiej stają się super przyjaciółkami na wiele lat.

Choć każda z lalek reprezentuje określony typ osobowości, nie wszystkie z nich mają imiona, bo czasem dziewczynki chcą same nadać imię swojej przyjaciółce. Jednak bardzo często wybierają sobie lalkę właśnie na podstawie książek – swoją ulubioną bohaterkę z Klubu Dziewczyn Świata. Tę, która ma podobne zainteresowania, albo po prostu budzi największą sympatię. Te dziewczyny naprawdę dają się lubić. Lubią je czytelniczki i ja sama naprawdę je polubiłam. Wiedzą czego chcą, bawią się i zmieniają świat. Ratują zwierzaki, dbają o przyrodę, myślą o potrzebach innych ludzi. Są wrażliwe i otwarte. Chcą być aktywne. Marzą i konsekwentnie dążą do spełnienia swoich marzeń. Wierzą we własne siły i uczą się oceniać swoje możliwości.
Czy nie takich przyjaciółek pragniemy dla swoich córek? Dobrych, inspirujących wzorów?
W powieściowym świecie także można nauczyć się czym jest prawdziwa przyjaźń i jak nawiązywać dobre i trwałe relacje z innymi. Czytanie to przymiarka do życia, podobnie jak zabawa. Dziewczynka, która wchodzi w świat książek WeGirls wstępuje do wyjątkowego klubu, staje się piątą przyjaciółką. Każda kolejna książka z serii jest adresowana właśnie do niej… Wystarczy, że otworzy Tajemniczy List i… tutaj wszystko może się zdarzyć! Dziewczynki lubią tajemnice, a największą z tajemnic są one same, to kim mogą się stać, kim właśnie się stają.

Mam zawsze ogromna przyjemność rozmawiając z moimi małymi czytelniczkami o tym dlaczego podobają im się moje książki i o tym, która z przyjaciółek jest ich ulubioną. Pewna dziewczynka powiedziała mi na przykład: „Lubię Monikę, bo ona jest takim kapitanem drużyny, a ja też chciałabym być taka dzielna, ja też chciałabym zostać takim kapitanem i nie bać się niczego, i żeby inni liczyli się z tym co mówię”.

Bardzo się cieszę, że udało mi się rozbudzić w dziewczynkach taka właśnie potrzebę – żeby ich głos był słyszalny, żeby nie wstydziły się tego, że chcą być ważne i odważne.

Joanna Charms

 

 

 

 

Kochana Czytelniczko!

Tak, to Ty jesteś bohaterką tej opowieści!
Książki mają tajemniczą moc. Książki przenoszą nas w świat wyobraźni. Dzieje się to niespodziewanie i może stać się prawdziwą przygodą. W tej historii czeka Cię wiele zabawnych i tajemniczych przeżyć. Czekają tu na Ciebie wspaniałe przyjaciółki i już wkrótce poznasz je tak dobrze, jak znasz samą siebie. Odkryjesz niesamowite miejsca i zobaczysz co sprawia, że pozornie zwyczajne miejsca stają się magiczne. Dowiesz się jaką moc ma przyjaźń i że Ty sama także posiadasz niezwykłą moc. Zobaczysz jak spełniają się marzenia.

Poznaj cztery super przyjaciółki!

lalka WeGirls

 

 

Monika
Kapitan w spódnicy. Jest czujna jak detektyw i zawsze gotowa walczyć o sprawiedliwość. Całkiem możliwe, że kiedyś będzie kandydować na prezydenta.

lalka WeGirls

 

Weronika
Prawdziwa indywidualistka. Ma duszę poszukiwacza przygód i lubi robić wszystko po swojemu. Pasjonuje ją sport i przyroda. Kiedyś zostanie pewnie słynnym naukowcem.

 

lalka WeGirls

 

Nina
Najbardziej twórcza i szalona osoba jaką znasz! Ma zaskakujące skojarzenia. I bywa nieprawdopodobnie roztargniona. Może będzie wielkim wynalazcą lub sławną artystka. Kiedy w coś wierzy, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

 

lalka WeGirls

 

Sara
Idealistka i niepoprawna romantyczka. Żyje w świecie książek i marzeń, i uwielbia ubierać się wytwornie. Ma bardzo dobrą intuicję i czasami widzi to, czego nie dostrzegają inni.


Cztery super przyjaciółki z Klubu Dziewczyn Świata są tu specjalnie dla Ciebie!

„Świat – mówi z uniesieniem Nina – potrzebuje dziewczyn takich  jak my! Żeby stać się lepszym miejscem… Ciekawszym miejscem!
– I bardziej romantycznym! I piękniejszym! – dorzuca Sara, z głębokim westchnieniem, odrzucając włosy.
– Miejscem przyjaznym dla ludzi! – wtrąca stanowczo Monika.
– I bezdomnych kotów! I psów! – dodaje Weronika. –  I dla żab!”

Świat WeGirls to realny świat. Nie ma tu wróżek, księżniczek ani potworów. Tutaj cudem jest przyjaźń, a czynienie dobra jest prawdziwą magią. I te małe – wielkie cuda zdarzają się niemal codziennie… I samo to, że lalka zachęca dziecko do czytania książek też jest magicznym trickiem…

I co? Kto jest gotowy na prawdziwą przygodę?