shutterstock_215283979

Pierwsza komunia święta

Co naprawdę warto dać dziecku z tej okazji?

30 kwietnia 2015

Gdy dziecko rozróżnia już dobro od zła, wie czym jest uczciwość, gdy osiąga rozeznanie w najistotniejszych wartościach, może zostać dopuszczone do sakramentu – osiąga pewną duchową dojrzałość. Uroczystość wiąże się zwyczajowo z podarunkami i one także powinny podkreślać i ugruntowywać tę dojrzałość dziecka – muszą być wyjątkowe.

Tradycyjnym prezentem komunijnym jest złoty zegarek, ale obyczaje zmieniają się… Dzisiaj z okazji Pierwszej Komunii świętej dzieci obdarowywane są często zabawkami , sprzętem sportowym lub gadżetami elektronicznymi. Takie prezenty również mogą podkreślać dojrzałość dziecka i stawiać przed nim pewne wyzwania. O ile oczywiście wybierzemy mądra zabawkę lub sprzęt, który pozwoli dziecku na rozwijanie swoich pasji i talentów. Pięknym prezentem zawsze są wartościowe książki, a zadaniem rodziców jest wychowanie dziecka tak, aby mogło taki podarunek docenić. Pierwsza Komunia to doskonała okazja, żeby rozmawiać o tym co naprawdę się liczy – o tym, że rzeczy to tylko rzeczy, że wartości materialne to nie wszystko. Podarunkiem, który niesie ze sobą wartości może być rower, a także lalka – przyjaciółka, która wnosi do dziecięcego pokoju cała biblioteczkę, pełną inspiracji, dobrych wzorów i dobrych emocji.

shutterstock_83094952

Wchodząc w nowy etap życia dziecko potrzebuje emocjonalnego wsparcia i praktycznych przykładów jak radzić sobie w trudnych chwilach. Potrzebuje przyjaciół i przyjacielskich porad jak stawać się coraz lepszym, coraz mądrzejszym. Odpowiednie, przemyślane podarunki podkreślają duchowy wymiar tego wielkiego wydarzenia jaki jest Pierwsza Komunia. To symboliczne przejście z dzieciństwa w okres dorosłości i cokolwiek damy dziecku tego dnia powinno budzić w nim aspiracje – te właściwe. A właściwe aspiracje to zawsze BYĆ a nie MIEĆ. Bądźmy szczerzy i przyznajmy, że czasami – my dorośli – zapominamy o tej ważnej prawdzie. Utrwalmy ją w głowach naszych dzieci. Dobierzmy właściwe słowa. Powiedzmy dziecku, ze zegarek jest po to, żeby dobrze zaplanować swoje życie i zdążyć zrobić to, na czym naprawdę nam w życiu zależy. Rower jest po to, żeby ćwiczyć wytrwałość i pamiętać, że nasze ciało i zdrowie także jest w pewnym sensie świętością. Lalka jest po to, by uczyć się kochać i dbać o innych. Książki są po to, żeby uczyć życia i wzbudzać marzenia.

Tak – prezenty mogą mieć znaczenie. I to w jakie słowa ubierzemy komunijne prezenty pozostanie w sercu dziecka na długo. Podarunek niesie w sobie dobre życzenia. W ten wyjątkowy dzień życzymy naszym dzieciom radości i mądrości, wrażliwości i siły. I szczęścia, które odnajdujemy w spełnianiu własnych marzeń i dzieleniu się dobrem z innymi. Życzymy im wiary, nadziei i miłości – tak po prostu.