Trądzik to problem, z którym w dzisiejszych czasach zmaga się coraz więcej osób. Nie jest to już tylko przypadłość ludzi młodych, będących w wieku dojrzewania. Coraz częściej dotyka także osób po 30. roku życia. Wszystkie przyczyny nie są do końca znane, ale dużo osób obserwuje u siebie poprawę po zmianie codziennej diety. Co zatem jeść, a czego unikać przy cerze trądzikowej?
Niektóre produkty mogą nasilać objawy trądziku i powodować zwiększony wysyp wyprysków. W tej grupie znajdują się: gluten, węglowodany, zboża i mleko. Nie u każdego muszą one być w równym stopniu przyczyną problemów. Aby sprawdzić, który z produktów nasila nasze dolegliwości można wprowadzić tzw. dietę eliminacyjną i przez pewien okres unikać spożywania konkretnego składnika. W tym czasie warto prowadzić dziennik żywienia i notować zarówno to co jemy, jak i to, w jakim stanie jest nasza cera. Przeanalizowanie notatek pozwoli nam określić, co na stałe powinniśmy wykluczyć z naszego pożywienia.
Źródłem problemu może być również nadmiar kwasów omega-6 i niedobór kwasów omega-3. Omega-6 to oleje roślinne spożywane nie tylko w postaci czystych olejów czy margaryny, ale będące również częstym składnikiem żywności przetworzonej np. ciasteczek. Zdrowe tłuszcze, o które warto uzupełnić swoją dietę, to m. in. ryby, awokado, olej kokosowy i oliwa z oliwek.
Przy problemach z trądzikiem unikaj także żywności wysokoprzetworzonej, która zawiera sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. W tej grupie produktów znajdują się np. kolorowe napoje gazowane, słone przekąski i słodycze. Dowodem na to, że to właśnie żywność przetworzona może być źródłem problemów skórnych jest fakt, że wśród ludzi zamieszkujących południowe kraje Afryki problem trądziku praktycznie nie występuje. Jest to przypadłość typowa dla mieszkańców krajów zachodnich. Dlatego jak najczęściej sięgaj po żywność lekkostrawną, świeże warzywa i owoce. Błonnik zawarty w tych produktach pomaga oczyścić organizm z toksyn, dzięki czemu poprawia się również stan cery.
Przy problemach z trądzikiem należy zrezygnować z palenia papierosów oraz do minimum ograniczyć picie alkoholu. Zamiast tego warto pamiętać o codziennym wypijaniu dwóch litrów wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia nawilżenie skóry oraz sprawia, że wypryski szybciej się goją.