EKG wysiłkowe

EKG wysiłkowe podobnie jak spoczynkowe jest jednym z najpopularniejszych badań wykonywanych w przebiegu diagnostyki serca. Ideą tej procedury jest próba zaobserwowania zmian zachodzących w naszym mięśniu sercowym podczas wysiłku fizycznego. Tak jak w tradycyjnym EKG tu również rejestrowane są potencjały elektryczne pracującego serca i na tej podstawie tworzony jest jego trójwymiarowy obraz reprezentowany przez 12 wykresów – tak zwanych odprowadzeń.

Wskazania do wykonania EKG wysiłkowego

Podstawowym wskazania do wykonania EKG wysiłkowego jest diagnostyka choroby niedokrwiennej serca – jednostki chorobowej, której podłoże stanowi niedostateczne zaopatrywanie mięśnia sercowego w krew. Najczęściej objawy pojawiają się podczas wysiłku, gdy pobór energii i tlenu wzrasta. EKG wysiłkowe stanowi próbę, kontrolowanego za symulowania warunków wzmożonego wysiłku i zarejestrowania zachodzących wtedy zmian.

Jak się przygotować do badania EKG wysiłkowego?

Badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotować.

Jak przebiega badanie EKG wysiłkowego?

Badanie podobnie jak w przypadku tradycyjnego EKG polega na przypięciu do ciała 10 elektrod (6 na klatce piersiowej i po jednej na każdej kończynie). Następnie, w zależności od ośrodka pacjent zaczyna biegnąć na bieżni lub pedałować na rowerku. Równo czasowo w sposób ciągły rejestrowany jest zapis EKG.

Wyniki i interpretacja badania EKG wysiłkowego?

Wynik pacjent otrzymuje bezpośrednio po badania, ale wymaga on jeszcze opisu przez lekarza. Tym samy czas oczekiwania na kompletny wynik z wnioskami może wynieść kilka dni.

Likes:
0 0
Views:
1718
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz