Jak rozpoznać zaćmę?

Zaćma, inaczej katarakta, to choroba, która upośledza wzrok. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Aby zrozumieć powstawanie zaćmy, warto przypomnieć sobie podstawy anatomii oka. Skupmy się na soczewce oka, która znajduje się za tęczówką. Dzięki tej przejrzystej strukturze oko posiada zdolność ostrego widzenia, bez względu na odległość przedmiotu, który jest obserwowany. Powstanie zaćmy powoduje stopniowe zmętnienie soczewki, a co za tym idzie gorszego widzenia.

Kiedy powstaje zaćma?

Skąd mamy wiedzieć z jaką chorobą mamy do czynienia i jak rozpoznać zaćmę? Tak naprawdę mamy dwie drogi do wyboru. Pierwszą z nich jest zaćma starcza, która może pojawić się w organizmie wraz z wiekiem. Szacuje się, że najczęściej pojawia się u osób po sześćdziesiątym roku życia. Wraz z osłabieniem mięśni, również soczewka traci swoją elastyczność. Druga diagnoza dotyczy osób, które zmagają się z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, jaskra czy AZS. Problemem katarakty jest fakt, że jest bezbolesna, a co za tym idzie często jest lekceważona przez pacjentów.

Kiedy udać się do lekarza?

Każda sytuacja, która objawia się pogorszeniem widzenia powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Problemów z widzeniem w żaden sposób nie powinniśmy lekceważyć. W tym celu możemy od razu zwrócić się o poradę okulisty w gabinecie prywatnym lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który wystawi nam skierowaniem do specjalisty. Bardzo rzadko zdarza się, żeby zaćma była chorobą wzrodzoną. Jednak i takiej sytuacji nie można wykluczyć.

Warto skontaktować się z lekarzem specjalistą kiedy pojawiają się problemy podczas prowadzenia samochodu po zmroku, mamy problemy z ostrością widzenia z bliska lub w dali, widziany obraz staje się zamglony lub zamazany, a także, gdy pojawią się efekt halo lub poświata.

Profilaktyka powstawania zaćmy

Niestety w kwestii profilaktyki przed zachorowaniem na zaćmę nie istnieje złoty środek. Nie ma też żadnej skutecznej metody na zapobieganie tej chorobie. Można ją nieco opóźnić lub trochę spowolnić skupiając się na leczeniu chorób współistniejących. Warto zachować zdrowy styl życia, który wzbogacany jest suplementami i minerałami. W profilaktyce chorób oczu sprawdzi się również noszenie okularów przeciwsłonecznych lub tradycyjnych, które posiadają filtr UV. O unikaniu wszelkiego rodzaju używek nie będziemy się wypowiadać, ponieważ jest to rzecz oczywista.

Leczenie zaćmy

Po konsultacji z lekarzem okulistą otrzymamy wszystkie niezbędne wytyczne co do sposobu leczenia zaćmy. Najczęściej przepisywane leki na tę przypadłość to krople do oczu zawierające pirenoksaminę, jodek sodu i jodek potasu. Tego typu leczenie stosowane jest w początkowej fazie zaćmy, kiedy naszym celem jest zmniejszenie zmętnień. Ma to za zadanie opóźnienie powstawania choroby. Niestety jedynym leczeniem, które można zastosować w przypadku zaćmy to operacja, o której dowiesz się z portalu zacma-nfz.pl https://zacma-nfz.pl/operacja-zacmy-w-czechach-jak-to-zalatwic-w-2021-roku/. Nie należy się jej jednak obawiać. Jego przeciętny czas trwania to raptem trzydzieści minut. Podczas tego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, co samo przez się wskazuje na to, że operacja nie jest bardzo inwazyjna. Zazwyczaj podczas zabiegu wykorzystywana jest metoda fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Jest to metoda chirurgiczna, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, przez którą wprowadza się do soczewki oka urządzenie emitujące ultradźwięki. W czasie ich emitowania następuje rozbicie zmętniałego jądra soczewki. Stara soczewka zostaje zastąpiona nową przez co pacjent odzyskuje ostrość widzenia.

Likes:
0 0
Views:
895
Article Categories:
Dolegliwości

Dodaj komentarz