Aby wynik testu na obecność patogenu był wiarygodny, musi zostać wykonany w odpowiednim czasie. Przeprowadzony za wcześnie lub zbyt późno da zakrzywiony wynik. Poza tym objawy COVID-19 to nie zawsze gorączka i zmęczenie. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy najlepiej wykonać test na koronawirusa i jakie są jego objawy.
Jakie objawy koronawirusa?
Koronawirus to od początku roku najgorętszy temat, którym żyją wszyscy na całym świecie. Tajemniczy wirus zaczął zbierać swoje żniwo jeszcze z końcem 2019 roku, a wszystko zaczęło się w niewielkiej chińskiej miejscowości Wuhan. Z czasem swoim zasięgiem objął cały świat. Liczba zakażeń stale rośnie, a w Polsce właśnie przechodzimy drugą falę zachorowań. Dlatego warto poznać objawy, leczenie, profilaktykę koronawirusa, które opisywane są np. na zdroweporady.pl. Często choroba ma całkowicie bezobjawowy przebieg.
Wśród tych najbardziej charakterystycznych występują:
- gorączka,
- kaszel,
- silne zmęczenie,
- duszność,
- ból mięśni,
- ból głowy,
- zaburzenia smaku i węchu.
Do tych rzadszych zaliczane są:
- biegunka,
- zapalenie spojówek,
- wysypka,
- przebarwienia palców stóp i rąk.
W czasie ciężkiego przebiegu choroby to:
- trudności w oddychaniu,
- ból i ucisk w klatce piersiowej,
- utrata mowy,
- zaburzenia zdolności ruchowych.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Zaleca się, aby nie zgłaszać się do lekarza za każdym razem, kiedy zaobserwuje się u siebie objawy pasujące do zarażenia koronawirusem. Lekarze zwracają uwagę na to, że w sytuacji, gdy zgłasza się pacjent z podejrzeniem zakażenia, paraliżuje to całą placówkę. Dlatego do lekarza powinny przyjść osoby, które nie, tyle że widzą u siebie charakterystyczne objawy, ale wiedzą, że miały kontakt z osobą zarażoną lub właśnie wróciły z zagranicy. Na początku należy skontaktować się z placówką telefonicznie, gdyż wtedy personel może się przygotować na przyjęcie takiej osoby. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie ma potrzeby zgłaszania się na testy, jeśli objawy są łagodne. Wówczas należy zastosować się do zasad kwarantanny i nie opuszczać miejsca zamieszkania do czasu ustąpienia objawów. Jeśli jednak ktoś jest mocno zaniepokojony, wtedy może zadzwonić do szpitala lub na specjalnie stworzoną infolinię 800-190-590.
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?
Choć wirus jest śmiertelnie niebezpieczny, to w efekcie jest zwykłym wirusem podobnym do tego wywołującym grypę. W grupie ryzyka są przede wszystkim ci, którzy mieli kontakt z osobą chorą na koronawirusa oraz osoby starsze, u których odporność jest znacznie słabsza. Zakażenie jest bardziej prawdopodobne również u osób borykającymi się z chorobami przewlekłymi lub autoimmunologicznymi, przyjmującymi leki immunosupresyjne lub leczącymi się obecnie, lub w przeszłości na choroby nowotworowe. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży oraz te, które niedawno urodziły.