Lumbago to nazwa, którą określa się ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Określenie to wywodzi się z języka łacińskiego – lumbalis oznacza lędźwiowy. Lumbago to ból, który dość często pojawia się na skutek wypadnięcia dysku. Dysk oddziela od siebie kręgi, a jego zadaniem jest amortyzacja wstrząsów. Dysk może się jednak przesunąć, powodując ucisk na nerwy, co wywołuje bardzo silny ból. Wówczas mówimy o wypadnięciu dysku.
Przyczyny lumbago
Do najczęstszych i charakterystycznych przyczyn lumbago zalicza się:
– otyłość brzuszną,
– brak aktywności fizycznej, co powoduje osłabienie mięśni przykręgosłupowych,
– wykonywanie gwałtownych ruchów skrętnych,
– przeciążanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (np. poprzez zbyt długie siedzenie lub stanie czy nieodpowiedni sposób dźwigania).
Objawy lumbago
Lumbago to przeszywający ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, który pojawia się nagle. Ból może powodować sztywność pleców oraz przykurcze mięśni, najczęściej promieniuje również do nóg. Osoba z lumbago ma problemy zarówno z chodzeniem, jak i staniem i siedzeniem. Niejednokrotnie ból jest tak silny, iż uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Objawy lumbago zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni.
Leczenie lumbago
W przypadku wystąpienia lumbago warto sięgnąć po środki przeciwbólowe zawierające w składzie ibuprofen czy paracetamol. Jeżeli ogólnodostępne leki przeciwbólowe nie przyniosą ulgi w bólu należy udać się do lekarza, który zapewne zaleci stosowanie leków rozkurczających oraz przeciwzapalnych. Elementem leczenia lumbago są niewątpliwie zabiegi fizjoterapeutyczne, np. masaże, a także fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, czy terapia laserem bądź polem magnetycznym.
Zapobieganie lumbago
Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto zadbać o to, by wyeliminować czynniki, które mogłyby w przyszłości znowu wywołać lumbago. Zadbaj o swój kręgosłup. Zrzuć zbędne kilogramy, a także nie przeciążaj swojego kręgosłupa, np. podczas dźwigania, zawsze przykucaj by podnieść jakiś przedmiot z ziemi, nigdy nie podnoś ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach. Zadbaj również o aktywność fizyczną, dzięki której wzmocnisz mięśnie przykręgosłupowe.