Na czym polega i jak przebiega prostowanie przegrody nosowej?

prostowanie przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda jest częstym schorzeniem, które dotyczy przemieszczenia ściany oddzielającej nozdrza na jedną stronę nosa. U dorosłych przegroda nosowa zbudowana jest z chrząstki i kości. Jej zadaniem jest podtrzymywanie nosa i jego błon śluzowych oraz umożliwianie regularnego przepływu powietrza. Skrzywiona przegroda nosa może być kwestią wrodzoną lub być wynikiem urazu nosa. Stan taki może powodować, że jeden kanał nosowy będzie węższy od drugiego, co może wpływać na problemy z oddychaniem, zatokami, chrapaniem, a nawet prowadzić do bezdechu sennego.

Objawy skrzywionej przegrody nosowej

W wyniku nierównych dróg nosowych spowodowanych skrzywioną przegrodą pacjent może mieć trudności z oddychaniem. Dodatkowe objawy mogą obejmować:

  • zatkany nos
  • częste krwotoki z nosa
  • częste infekcje zatok

Ten stan może również prowadzić do bólów głowy i twarzy, co może znacząco negatywnie wpłynąć na jakość życia. Osoby z niewielkim przemieszczeniem przegrody mogą nawet nie być świadome jej skrzywienia i nie odczuwać żadnych objawów. Jeśli jednak dolegliwości stają się uporczywe, warto rozważyć prostowanie przegrody nosowej.

Prostowanie przegrody nosowej, czyli co się dzieje podczas septoplastyki?

Prostowanie przegrody nosowej to zabieg, którego długość trwania zależy od poziomu skrzywienia przegrody. Zazwyczaj trwa około godziny i jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Chirurg wykonuje nacięcie wewnątrz nosa, przemieszcza przegrodę do środka nosa. Podczas tego procesu może być konieczne wycięcie lub usunięcie części przegrody.

Po zabiegu do nosa wkłada się tampony, które mają powstrzymać krwawienie. Są one tymczasowe i zostaną usunięte przed zwolnieniem pacjenta do domu. Będziesz odczuwać zablokowanie nosa przez kilka dni. Ewentualny ból można kontrolować za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak paracetamol. Septoplastyka jest zwykle wykonywana jako operacja jednodniowa, co oznacza, że ​​w dniu operacji udasz się do domu.

Aby uniknąć ryzyka krwawienia lub obrzęku po zabiegu, zostaniesz poproszony o unikanie forsownej aktywności przez pierwsze kilka tygodni. Należy również unikać wydmuchiwania nosa do czasu wizyty kontrolnej.

Prostowanie przegrody nosowej — jak się przygotować?

Zanim zdecydujesz się na prostowanie przegrody nosowej, spotkasz się z chirurgiem, aby omówić przebieg operacji. Podczas tej wizyty:

  • omówicie Twoją historię medyczną — lekarz zapyta o Twoje ewentualne schorzenia, a także o wszelkie przyjmowane leki lub suplementy (szczególnie wpływające na rozrzedzenie krwi, nasercowe).
  • lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, lekarz zbada skórę oraz wewnętrzną i zewnętrzną stronę nosa.
  • ktoś z gabinetu Twojego lekarza może robić zdjęcia Twojego nosa pod różnymi kątami. Twój lekarz może wykorzystać te zdjęcia do dyskusji przed septoplastyką lub jako odniesienie w trakcie i po zabiegu.
  • omówicie Twoje oczekiwania, lekarz wyjaśni, co może, a czego nie może zrobić dla Ciebie septoplastyka i jaki może być rezultat zabiegu.

Dwa tygodnie przed zabiegiem prostowania przegrody nosowej: Odstaw wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym produkty zawierające aspirynę, ibuprofen, naproksen. Leki te zwiększają ryzyko krwawienia. Należy również odstawić wszystkie homeopatyczne leki alternatywne, szczególnie zawierające dziurawiec, miłorząb dwuklapowy lub żeń-szeń. One również mogą nasilać krwawienie.

Noc przed zabiegiem: Na około 6-8 godzin przed planowanym zabiegiem typu prostowanie przegrody nosowej odstaw jedzenie (zazwyczaj oznacza to brak stałych pokarmów po północy przed operacją). Małe ilości wody można wypić do 4 godzin przed zabiegiem.

Opieka po prostowaniu przegrody nosa

Prostowanie przegrody nosowej wymaga kontroli, dlatego należy przewidzieć wizyty w gabinecie w pierwszym tygodniu po zabiegu. W ciągu następnych trzech do sześciu tygodni może odbyć się kilka kolejnych wizyt, aż do całkowitego wygojenia nosa.

Unikaj podnoszenia więcej niż 5 kilogramów, nadmiernego zginania lub wysiłku przez 1-2 tygodni po operacji, ponieważ może to wywołać krwawienie. Nie wykonuj żadnych energicznych ćwiczeń aż do pełnego wygojenia.

Jeśli decydujesz się na prostowanie przegrody nosowej, nie wznawiaj przyjmowania produktów zawierających aspirynę lub niesteroidowe leki zapalne przez co najmniej tydzień po zabiegu.

Likes:
0 0
Views:
529
Article Categories:
Zabiegi, lekarze

Dodaj komentarz