Trombofilia to poważne schorzenie będące zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Może stanowić przyczynę wystąpienia zawału serca, udaru mózgu czy zatoru płucnego. Nadkrzepliwość krwi jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bowiem może doprowadzić do poronienia lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Sprawdź, czym objawia się trombofilia i w jaki sposób ją leczyć.
Przyczyny trombofilii
Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością krwi to przypadłość polegająca na nadmiernej skłonności do tworzenia się zakrzepów w żyłach bądź tętnicach. Wyróżnia się trombofilię wrodzoną i nabytą. Nadkrzepliwość wrodzona pojawia się na skutek dziedziczenia wadliwego genu bądź skłonności do zakrzepicy. Zaś wśród przyczyn trombofilii nabytej wymienia się: choroby immunologiczne oraz układu pokarmowego, np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Jakie są czynniki ryzyka nadkrzepliwości?
Do czynników ryzyka trombofilii zalicza się:
– siedzący tryb życia,
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
– palenie papierosów,
– urazy kończyn dolnych,
– zabiegi operacyjne,
– ciążę,
– wiek powyżej 60 lat,
– otyłość.
Objawy trombofilii
Głównym symptomem trombofilii jest zakrzepica kończyn dolnych objawiająca się bólem i obrzękiem nóg. U niektórych osób występuje też gorączka lub stan podgorączkowy. Objawem tej choroby może być także niedobór antytrombiny, czyli białka, które syntezowane jest w ludzkim organizmie w wątrobie i płytkach krwi. W celu zdiagnozowania trombofilii wykonuje się test diagnostyczny – koagulogram, w którym oznacza się liczbę trombocytów, czyli płytek krwi odpowiadających w organizmie za proces krzepnięcia krwi.
Sposoby leczenia nadkrzepliwości krwi
Pacjenci chorujący na trombofilię muszą przede wszystkim przyjmować leki rozrzedzające krew – najczęściej z heparyną charakteryzującą się szybkością działania. Preparaty te mają na celu zmniejszenie poziomu krzepliwości, a co za tym idzie – zminimalizowanie ryzyka pojawienia się groźnych powikłań dla życia i zdrowia ludzkiego. Osoby z trombofilią wrodzoną zwykle muszą przyjmować medykamenty rozrzedzające krew przez całe życie. Natomiast leczenie nadkrzepliwości nabytej zwykle odbywa się poprzez zdiagnozowanie choroby będącej jej przyczyną oraz systematycznemu przyjmowaniu leków.