Na jakie podspecjalizacje dzieli się ginekologia?

ginekologia

Wraz z postępem wiedzy i rozwojem medycyny i nowoczesnych technik leczenia, powszechnie znane specjalizacje, dzielą się na podspecjalizacje. Taki sam proces dotyczy również ginekologii, w której można wydzielić kilka podspecjalizacji zajmujących się konkretnymi problemami i schorzeniami. Zależnie od problemu, z jakim się borykasz, warto wybrać odpowiedniego lekarza, posiadającego wiedzę i doświadczenie w danej podspecjalizacji.

Czym zajmuje się ginekologia?

Ginekologia to specjalizacja, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób układu rozrodczego u kobiet oraz prowadzeniem ciąży. Pierwszą wizytę ginekologiczną warto odbyć po ukończeniu 16 roku życia. Podczas wizyty u specjalisty powinien zostać przeprowadzony dokładny wywiad lekarski dotyczący:

·         Cyklu miesiączkowego, terminów pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długości cyklu, obfitości krwawienia;

·         Historii chorób rodzinnych i ewentualnych obciąż genetycznych chorobami onkologicznymi w rodzinie;

·         Jakości współżycia, jeśli rozpoczęłaś już życie seksualne;

Następnie musi zostać wykonane badanie ginekologiczne, obejmujące między innymi USG oraz badanie piersi. Dodatkowo po ukończeniu 18 roku życia lub po rozpoczęciu życia seksualnego raz w roku musisz wykonywać cytologię, która ma na celu wczesne wykrycia zmian związanych z nowotworem szyjki macicy.

Co, jeśli jednak potrzebna jest bardziej specjalistyczna pomoc, ponieważ masz poważne problemy zdrowotne? Każdy specjalista ginekolog posiada wiedzę w obszarze leczenie różnych zaburzeń miesiączkowania, niepłodności, stanów zapalnych oraz prowadzenia ciąży. W przypadku bardziej złożonych schorzeń możesz również, zwróci się o pomoc do jednego z naszych lekarzy w https://www.dcg.wroclaw.pl/, zajmującego się jedną z podspecjalizacji.

Ginekologia onkologiczna – specjalistyczna pomoc w trudnych sytuacjach

Lekarz zajmujący się ginekologią onkologiczną łączy wiedzę z ginekologii i onkologii. Z jego pomocy powinny skorzystać wszystkie Panie, u których wykryto nieprawidłowości w wyniku badania cytologicznego, świadczące o raku szyjki macicy lub w badaniach USG piersi, czy narządów rozrodczych. Specjaliści z ginekologii onkologicznej zlecają kolejne badania diagnostyczne, takie jak:

·         Badania krwi np. markery nowotworowe;

·         Badania USG – piersi i ginekologiczne;

·         Mammografię;

·         Rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

W razie potwierdzenia diagnozy wykonywane są kolejne specjalistyczne badania mające na celu ustalenie rodzaju nowotworu: przede wszystkim biopsje zmian,  a następnie dobierany jest sposób leczenia.

Ginekologia estetyczna – dla zdrowia i urody

Ginekologia estetyczna jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin ginekologii i medycyny w krajach rozwiniętych. Obejmuje przede wszystkim mało inwazyjne zabiegi, które mają na celu poprawę zdrowia, wyglądu i samopoczucia pacjentki. Wpływają również na polepszenie jakości życia seksualnego. Najczęściej z pomocy zabiegów ginekologii estetycznej korzystają kobiety, które cierpią między innymi na nietrzymanie moczu lub deformację narządów płciowych w wyniku porodów, lub przebytych chorób, albo urazów. Do zabiegów ginekologii estetycznej zalicza się między innymi:

·         Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych;

·         Plastyka warg sromowych większych;

·         Hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej;

·         Hymenotomia – usunięcie błony dziewiczej;

·         Lifting krocza za pomocą nici Vaginal Narrower lub laseroterapii;

·         Zabieg laseroterapii przy leczeniu nietrzymania moczu;

·         Karboksyterapia okolic intymnych.

Ginekologia endokrynologiczna – dla kobiet z zaburzeniami hormonalnymi

Specjalista łączący wiedzę i doświadczenie z ginekologii i endokrynologii pomoże kobietom, które mają różne problemy hormonalne i wiążące się z nimi zaburzenia, takie jak:

·         Nadczynność tarczycy;

·         Niedoczynność tarczycy;

·         Niepłodność o podłożu hormonalnym;

·         Zaburzenia miesiączkowania;

·         Zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy.

Odpowiednie dobrana terapia hormonalna, nie tylko zmniejszy uciążliwe objawy, lecz również pomoże przywrócić organizm do równowagi i prawidłowego funkcjonowania.

Ginekologia dziecięca – łączy wiedzę i delikatność podejścia do pacjenta

Ginekolodzy dziecięcy zajmują się pacjentkami poniżej 18 roku życia. To właśnie do ginekologa dziecięcego najlepiej wybrać się z pierwszą wizytą w wieku 16 lat. Specjaliści z tej dziedziny muszą łączyć wiedzą z zakresu samej ginekologii oraz pediatrii. Niezwykle istotny jest fakt, że badanie ginekologiczne dziewczynek jest przeprowadzane odmiennie niż u dorosłych kobiet, które rozpoczęły współżycie. Co więcej, bardzo ważne w takiej sytuacji jest samo podejście do małej pacjentki, dla której pierwsza taka wizyta może być niezwykle trudna i krępująca.

Do specjalisty z ginekologii dziecięcej należy się wybrać w przypadku:

·         infekcji okolic intymnych, objawiających się między innymi świądem, upławami i uczuciem pieczenia;

·         przedwczesnego dojrzewania płciowego;

·         bolesnych miesiączek;

·         przewlekłych bóli w obrębie miednicy mniejszej;

·         zaburzeń rozwojowych układu rozrodczego.

Wybór odpowiedniego specjalisty gwarantuje odpowiednią opiekę i leczenie.

Likes:
0 0
Views:
839
Article Categories:
DolegliwościZabiegi, lekarze

Dodaj komentarz