Pierwsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak rozpoznać infekcję górnych dróg oddechowych już po pierwszych symptomach?
Jakie są pierwsze objawy świadczące o zbliżającej się niechcianej chorobie?
Jak je rozróżnić? Oto kilka charakterystycznych objawów:

Przeziębienie.

Wodnisty katar po kilku dniach wydzielina staje się gęstrza a niekiedy przybiera barwę zielonkawą, kaszel, drapanie lub ból gardła, uczucie zatkania nosa, możliwe zapalenie spojówek. Ból kończyn. Objawy pojawiają sie po 2-4 dniach.

Grypa.

Gorączka powyżej 38, 8 C, bóle głowy i mięśni, suchy kaszel, drapanie lub ból gardła, dreszcze, uczucie zmęczenia i osłabienie. W cięższych przypadkach także wymioty. Objawy pojawiają się nagle i są bardzo intensywne, zwalające z nóg.

Zapalenie gardła.

Trudności w przełykaniu śliny, silny, piekący ból gardła, pieczenie w gardle, chrypka, kaszel, ból promieniuje w kierunku uszu, często towarzyszy mu katar.

Zapalenie krtani.

Suchoś, pieczenie i łaskotanie w gardle, chrypka, odruchowy kaszel i odchrząkiwanie, często także bolesne połykanie. Duszności i trudności w oddychaniu aż do utrata głosu. U dzieci narastająca duszność, wysoka gorączka i kaszel wymaga natychmiastowe pomocy lekarskiej.

Zapalenie tchawicy.

Charakterystyczny ból pod mostkiem oraz kaszlem z lepką plwociną, którą trudno odkrztusić. Następnie uporczywy suchy kaszel odruchowy, tzw.nieefektywny, po jakimś czasie wydzielina staje się bardziej płynna i daje się łatwiej odkaszlnąć.

Angina (Zapalenie migdałków)

Ból gradła, trudność w przełykaniu śliny, ból promieniujący w kierunku uszu, zaczeriwnione gardło, gorączka nawet do 40 C i/ub stan podgorączkowy, ból głowy, osłabienie organizmu, uczucie wyczerpania, zaczerwieniona tylna ściana gardła i łuki podniebienne, biały lub ropny nalot na migdałkach i podniebieniu, powiększone migdałki. Powiększone węzły chłonne szyii.

Zapalenie ucha.

Gorączka, silny ból ucha nabierający na sile w nocy, osłabienie słchu, u dzieci osłabienie apetytu, mogą wystąpić nudności i wymioty. Może dojść do przerwania błony bębenkowej, do wycieku płynu ropnego z ucha a w konsekwecji do pogorszenie słuchu.

Zapalenie płuc.

Wysoka gorączka powyżej 38, 8 C, trdności w oddychaniu, przyspieszony puls, przyspieszony oddech, uczucie rozbicia, ból głowy, kaszel, dusznosć, częstoskurcz, plwocina brązowa niekiedy zabarwiona krwią, dreszcze, zimne poty. Twarz chorego staje się czerwona a skóra czasem żółtawa. Niekiedy silny rozlany ból brzucha, w ciężkich przypadkach zasinienie ust i paznokci.

Zapalenie oskrzeli.

Gorączka, świszczący oddech i trudności w oddychaniu, ból zamostkowy, kłucie w klatce piersiowej i bolesny kaszel początkowo suchy, męczący przechodzi w wilgotny z odkrztuszaniem przezroczystej lub białawej plwociny, kaszel utrzymujący się nawet kilka tygodni. Silne osłabienie organizmu.

Zapalenie zatok.

Katar utrzymujący się dłużej niż 10 dni, bóle pulsacyjne tuż nad nasadą nosa oraz oczu i w kościach policzkowych oraz pod oczam, nasilające sie podczas schylania. Gorączka nawet powyżej 39 C, dreszcze, zatkany nos, wysięk z nosa zielono-żółty, ból głowy o harakterze tępym.

Likes:
0 0
Views:
963
Article Categories:
Dolegliwości

Dodaj komentarz