Przebarwienia pozapalne – w skrócie PIH – są niefortunnym efektem ubocznym przebarwień skórnych. Te ciemne plamy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i są spowodowane nagromadzeniem nadmiaru melaniny (barwnika, który nadaje skórze kolor) w naskórku. Mogą być spowodowane trądzikiem, egzemą, oparzeniami, ospą wietrzną, ukąszeniami pluskiew lub czymkolwiek innym, co powoduje silną reakcję skóry i stan zapalny. Istnieje wiele różnych przyczyn PIH, od stosunkowo niegroźnych do wręcz niebezpiecznych. W trakcie gojenia się plam, naturalny proces złuszczania skóry przez organizm może okazać się niewystarczający do usunięcia martwych komórek tak szybko, jak te się gromadzą. W rezultacie kolor komórek skóry może nie zanikać, gdy są one jeszcze żywe, co skutkuje ciemniejszym niż zwykle zabarwieniem tego obszaru.
Przebarwienia te charakteryzują się następującymi cechami:
– Hiperpigmentacja
– Różny stopień zabarwienia – od różowego do ciemnobrązowego lub czarnego, w zależności od intensywności stanu zapalnego, który je spowodował.
– Płaskie lub lekko uniesione (nie są jednak spowodowane nieprawidłowym dojrzewaniem skóry).
– Obszary twarzy, które są najczęściej dotknięte zmianami to: czoło, policzki i podbródek.
Przyczyny przebarwień
Jedna z przyczyn pojawienia się przebarwień na skórze mogą być oparzenia słoneczne. Nierzadko zdarza się, że np. po intensywnym opalaniu skóra staje się znacznie bardziej czerwona niż dotychczas – ciepło słoneczne stymuluje przepływ krwi do skóry. Powstały w ten sposób stan zapalny jest przyczyną zaczerwienienia i prowadzi do PIH. Przebarwione plamy pojawiają się wówczas u osób, które przeważającą większość czasu spędzają na słońcu. Warto wspomnieć również, że u części osób pierwsze przebarwienia mogą pojawić się w ciągu kilku minut, podczas gdy u innych niepokojące zmiany pojawią się dopiero po jakimś czasie. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może również odgrywać rolę w powstawaniu przebarwień pozapalnych. Inne związki, które mogą powodować PIH, to sterydy anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe i niektóre leki antyretrowirusowe.
Główną cechą odróżniającą te plamy od naturalnych piegów jest ich wielkość i równomierność na dużych obszarach skóry. Naturalne piegi są dość małe i zwykle pojawiają się na małych fragmentach skóry – są też ciemniejsze w środku i jaśniejsze na obrzeżach. Te małe piegi mogą mieć różną wielkość.
Leczenie PIH
Istnieje kilka możliwości leczenia PIH bezpośrednio po jego wystąpieniu w tym m.in. zatwierdzone przez FDA kremy, takie jak hydrochinon i tretinoina (Retin-A), mogą z czasem pomóc w rozjaśnieniu ciemnych plam; na efekty trzeba poczekać kilka tygodni, więc należy być cierpliwym. Niektórzy ludzie z powodzeniem stosują kremy wybielające – przed użyciem skonsultuj się z dermatologiem, aby upewnić się, czy jest to bezpieczne dla Twojej skóry. Innym równie trafionym rozwiązaniem okaże się żelowo-kremowy produkty punktowy, czyli Post-Breakout Fix marki Dermalogica. Ten likwiduje przebarwienia, odświeża skórę i przywraca jej utracony blask.
Chociaż PIH nie są szkodliwe ani niebezpieczne, niektóre osoby uważają, że mogą być nieestetyczne i trudne do ukrycia bez makijażu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na naturalne rozjaśnienie tych plam:
- Witamina A (można ją kupić w formie produktów miejscowych lub przyjmować doustnie)
- Witamina C (można ją kupić w formie produktów miejscowych lub przyjmować doustnie). Owoce bogate w witaminę C (takie jak pomarańcze i kiwi) mogą pomóc w zmniejszeniu nadmiernej pigmentacji spowodowanej bliznami potrądzikowymi i innymi przebarwieniami skóry.
Przeciwutleniacze zawarte w tych produktach pomogą rozjaśnić ciemne plamy na skórze, wzmacniając jednocześnie włókna kolagenowe.