Growbox – domowa plantacja. Jak ją założyć?

jak zrobić growbox

Growbox – domowa plantacja marihuany musi zapewniać roślinom odpowiednie, stabilne warunki wzrostu, umożliwiać kontrolę temperatury czy wilgotności oraz ograniczać dostęp światła. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w domowej plantacji marihuany.

Uprawa marihuany w Polsce

Zanim poznasz podstawowe zasady uprawy marihuany i dowiesz się, jak zrobić growbox, musisz mieć świadomość, że w Polsce jest ona zabroniona. Uprawiając marihuanę i konopie bez zezwolenia narażasz się na konsekwencje prawne. Jeśli nie przebywasz w Polsce, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danej lokalizacji.

Growbox – jakie warunki muszą w nim panować?

Dobrze przygotowana domowa plantacja marihuany musi pozwalać między innymi na kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza. Planując domową plantację należy też zadbać o to, by światło nie dostawało się ani do środka, ani na zewnątrz. Należy także zwrócić uwagę, by z plantacji nie wydostawał się zapach.

Warunki panujące na plantacji najłatwiej kontrolować, gdy jest ona zamknięta. Można ją więc założyć w oddzielnym pomieszczeniu, które będzie przeznaczone tylko pod uprawę, lub w namiocie uprawowym, który potocznie jest nazywany growboxem. Na rynku można ponadto znaleźć specjalne szafy, stworzone z myślą o uprawie konopi.

Growboxy są tak zaprojektowane, by możliwe w nich było podwieszenie lamp, filtrów czy wentylatorów. Ściany growboxów są całkowicie szczelne, dzięki czemu nie przepuszczają światła do wewnątrz ani na zewnątrz. W dodatku są one wykładane materiałami, które mają zdolność odbijania światła, co pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał lamp.

Domowa plantacja – podstawowe wyposażenie

By zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, nie wystarczy znaleźć dla nich oddzielnego pomieszczenia czy zakupić namiotu. Ogromną rolę odgrywa tu również wyposażenie, które umożliwiają utrzymanie odpowiednich warunków, sprzyjających wzrostowi marihuany.

Jednym z ważniejszych elementów, bez którego nie obejdzie się żadna domowa plantacja, to oświetlenie. Najczęściej składają się na nie lampy MH, lampy HPS lub nowoczesne lampy LED. Jako że muszą one działać określoną ilość czasu w zależności od fazy, w jakiej znajdują się rośliny, planując oświetlenie growboxa, warto uwzględnić także czasowy włącznik i wyłącznik lamp.

W growboxie nie może ponadto zabraknąć wentylatora wyposażonego w filtr węglowy. Wentylator pozwala kontrolować temperaturę powietrza oraz eliminuje zapach roślin. Kolejny element domowej plantacji to wentylator rozdmuchujący powietrze. W growboxie musi znajdować się również termometr – pomoże to ocenić sprawność działania wentylacji w zakresie regulowania temperatury. Z kolei do kontroli wilgotności powietrza potrzebny jest higrometr.

Takie elementy jak nagrzewnica powietrza, klimatyzator, nawilżacz oraz osuszacz powietrza nie zawsze są konieczne – wszystko zależy od tego, jakie warunki na plantacji jesteś w stanie zapewnić bez korzystania z tych urządzeń. Jeśli ich zastosowanie okaże się niezbędne, w takiej sytuacji warto zaopatrzyć się też w sterowniki. Pozwolą one zsynchronizować pracę poszczególnych urządzeń, by automatycznie utrzymywały one odpowiednie dla wzrostu roślin warunki.

Jak na każdej uprawie, także planując domową plantację marihuany i przygotowując growbox, potrzebne będą doniczki, ziemia i nawozy. Te ostatnie powinny być wzbogacone o substancje odżywcze, wspierające zdrowy wzrost roślin. Należy jeszcze wspomnieć o detalach, o których dość łatwo zapomnieć, zwłaszcza osobom początkującym. Są to między innymi linki, łańcuchy lub haczyki do podwieszania poszczególnych urządzeń – lamp, wentylatorów, filtrów powietrza czy przewodów wentylacyjnych.

W zależności od możliwości czy potrzeb, można również zdecydować się na wyposażenie growboxa w systemy automatyzujące uprawę. W jaki sposób ułatwiają one dbanie o domową plantację? Mogą to być na przykład systemy nawadniające glebę lub systemy, które pozwalają uprawiać rośliny bez użycia ziemi. Na początek jednak zwykle wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie i wydajną wentylację.

Likes:
0 0
Views:
1681
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz