Jak być dobrą mamą małego dziecka?

Jak być dobrą mamą? To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każda kobieta, która oczekuje na dziecko lub wychowuje już jedno bądź więcej maluchów. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba na samym początku zaznaczyć, że dobra mama to nie idealna, ani perfekcyjna mama. Każdy rodzic to przede wszystkim człowiek z krwi i kości, który ma swoje słabości i ograniczone pokłady cierpliwości.

Jak nie złościć się na dziecko?

To dość przewrotny nagłówek, gdyż nie ma sposobu na to, by przestać odczuwać złość, nie ważne, czy jest ona skierowana w stronę dziecka, czy kogokolwiek innego. Co więcej, odczuwanie różnego rodzaju emocji, w tym negatywnych, jest czymś dobrym i świadczy o naszym zdrowiu psychicznym. To, czego możemy się nauczyć, to panowanie nad nimi. Jest to jednocześnie najtrudniejszy aspekt rodzicielstwa. Na portalach, blogach o tematyce parentingowej możemy znaleźć wiele wskazówek. Jak opanować złość na dziecko doradza mamaimaluch.pl/jak-opanowac-zlosc-na-dziecko, a w naszym artykule również postaramy się rozwinąć ten temat.

Jak radzić sobie z emocjami?

W momencie, gdy odczuwamy nagły przypływ negatywnych emocji, mamy dwie możliwości. Pierwszą jest uzewnętrznienie ich poprzez np. krzyk, co doprowadzi do eskalacji złej atmosfery, a po pewnym czasie sprawi, że będziemy odczuwać poczucie winy. Drugą opcją jest próba wyciszenia złości, zachowania spokoju i pokojowego opanowania sytuacji. Jak łatwo się domyślić, polecamy to drugie wyjście.

Wiele rzeczy może wyprowadzić nas z równowagi, każdy, kto miał okazję przez dłuższy czas opiekować się dziećmi, dobrze o tym wie. Wielu rodziców twierdzi na przykład, że mają uparte dziecko i nie są w stanie nic z tym zrobić. To nieprawda. Właściwe podejście, próba zrozumienia dziecka i jego motywacji do tego, aby zachowywać się w określony sposób, jest kluczem do sukcesu. Czasem trzeba nieco odpuścić, w końcu bycie mamą nie polega na tym, aby zawsze stawiać na swoim, czasem warto spróbować poszukać wyjścia razem z małym dzieckiem.

Bardzo ważne jest również to, by reagować z wyprzedzeniem, gdy coś zaczyna nas drażnić. Jeśli wyznaczymy dziecku jasne granice, łatwiej będzie mu nauczyć się ich nieprzekraczania.

Jak być wystarczająco dobrą mamą?

Nie, nie pomyliliśmy się. Nie musisz być dobrą mamą, bądź wystarczająco dobrą mamą dla swoich dzieci, ale nie zapominaj też o sobie. Śledząc konta różnych osób w mediach społecznościowych, można odnieść wrażenie, że wokół nas jest pełno idealnych matek, które zawsze spędzają z dziećmi czas w kreatywny sposób, mają idealny porządek, a w ich koszach na pranie na pewno nie zalegają sterty brudnych rzeczy. To wszystko kłamstwo. Każdy ma czasem gorszy dzień, albo nawet kilka złych dni pod rząd. Każdy odnosi zarówno sukcesy, jak i porażki podczas wychowywania swoich latorośli. Rób tak, żeby mieć siłę cieszyć się z bycia mamą. Nie bierz sobie na głowę za dużo obowiązków, nie musisz każdego dnia gotować nowej potrawy i stawać na głowie, aby każdy posiłek był idealnie skomponowany. Dbaj o siebie i nie miej wyrzutów sumienia, gdy coś pójdzie nie tak, bo szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci.

Likes:
0 0
Views:
959
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz