Jęczmień na oku: co warto wiedzieć?

Jęczmień na oku jest częstą przypadłością, która sprawia nam sporo problemów. Dyskomfort związany z jego obecnością może nam utrudniać życie, może sprawić też sporo problemów tym, dla których nienaganny wygląd staje się sprawą bardzo ważną. Co warto wiedzieć na temat tego problemu? Co można zrobić, by jęczmień nie utrudniał nam życia?

Skąd biorą się takie problemy?


Jęczmień to nic innego, jak grudkowy ropień pojawiający się na powiece. Zwykle znajduje się on na zewnętrznej części powieki, na linii rzęs, przez co staje się przyczyną znacznego dyskomfortu. Zdarza się i tak, że jęczmień atakuje wewnętrzną stronę powieki, a to oznacza jeszcze więcej problemów dla osoby dotkniętej taką przypadłością. Pierwsze objawy tej przypadłości są dość charakterystyczne. Na początek pojawia się swędzące zaczerwienienie, które z czasem przekształca się w uciążliwą krostę. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny jęczmienia są doskonale znane. W wielu przypadkach problem ten pojawia się jako skutek pocierania oczu brudnymi dłońmi, bywa i tak, że jęczmień pojawia się jako skutek sięgania po nieodpowiednie kosmetyki do makijażu oczu. Z tego też względu profilaktyka w przypadku jęczmienia opiera się na dbaniu o czystość rąk oraz – w przypadku kobiet często korzystających z kosmetyków do makijażu – starannego oczyszczania twarzy z resztek cieni do powiek i tuszu.

Jak można walczyć z jęczmieniem?
Osoby, które mają problem z jęczmieniem, mogą próbować się go pozbyć tradycyjnymi, domowymi metodami. Jedna z tych najczęściej wykorzystywanych polega na masowaniu jęczmienia ugotowanym jajkiem. Można też sięgać po specjalne żele, które bez problemów można kupić w większości aptek. Co zrobić, gdy te metody nie zadziałają? Skorzystać z pomocy lekarza, dzięki któremu jęczmień zostanie oczyszczony z ropy za pomocą protego zabiegu chirurgicznego. Lekarz może też przepisać maść z antybiotykiem, dzięki czemu walka z uciążliwym jęczmieniem stanie się łatwiejszym zadaniem.

Choć jęczmień nie jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, jego obecność na powiece może każdemu z nas sprawić sporo problemów. Warto zatem pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki i starać się utrzymać dłonie i oczy w czystości.

Likes:
0 0
Views:
1652
Article Categories:
Dolegliwości

Dodaj komentarz