Przemoc psychiczna w domu, rodzinie – jak rozpoznać, gdzie szukać pomocy?

Przemoc psychiczna jest dziedziną poruszaną w dyskursie publicznym coraz częściej, nadal jednak nie na tyle szeroko, aby każda ofiara przemocy mogła uznać przed sobą, że dzieje jej się krzywda. Tymczasem przemoc psychiczna zostawia ciężkie ślady w umyśle osoby na niej narażonej. Tym cięższe, że choć niewidoczne, bolą niekiedy jeszcze przez wiele lat po wyjściu z toksycznego związku.

Przemoc fizyczna a przemoc psychiczna

Istnieją różne rodzaje przemocy. O ile przemoc fizyczną dużo łatwiej jest wychwycić, o tyle w przypadku przemocy psychicznej, osoba na nią narażona bardzo często sama nie rozpoznaje, że jest ofiarą, a jej granice są notorycznie przekraczane. Sprawa komplikuje się dodatkowo w przypadku przemocy w rodzinie.

W obydwu przypadkach (przemocy fizycznej i psychicznej), gdy sprawcą jest najbliższa osoba, niezwykle trudno jest ofierze przyznać, że doszło do nadużycia. Jak już zostało wspomniane, przemoc fizyczna, która skutkuje widocznymi śladami na ciele jest dużo bardziej „spektakularna”, co z kolei może doprowadzić do reakcji najbliższego otoczenia, jednak nawet osoba doświadczająca tej formy przemocy może często sama przed sobą zaprzeczać, że spotkało ją coś złego, tłumacząc zachowanie partnera lub ukrywając przed otoczeniem, że w domu dzieje się coś złego. Powody są różne – strach przed opinią, zależność od partnera, ekonomia.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku przemocy psychicznej, tutaj jednak może być jeszcze trudniej wyrwać się z kręgu emocjonalnej zależności. Gdzie szukać pomocy kiedy Twój mąż, partner, ojciec znęca się psychicznie wskazuje rodzinarodzinie.pl, na początku jednak warto uświadomić sobie, czym właściwie jest przemoc psychiczna.

Co to jest przemoc psychiczna?

Przemoc psychiczna to te wszystkie zachowania, które sprawiają, że osoba ich doświadczająca czuje się zależna, umniejszona lub wciągnięta w jakiś rodzaj emocjonalnego impasu. Przemoc psychiczna to też kontrolowanie, zaniedbania czy wyśmiewanie. O ile w przypadku tego typu zachowań w krótkotrwałym związku możemy od takiej osoby po prostu odejść, o tyle jeśli przemoc psychiczna spotyka nas w domu czy w związku z długim stażem, jest ona często trudna do ukrócenia. Tego rodzaju przemoc ma bowiem do siebie to, że im dłużej pozostajemy w toksycznej relacji, tym nasze poczucie wartości cierpi, a to z kolei stawia nas w pozycji silnej zależności od przemocowego partnera. Przemoc psychiczna ma na celu osłabienie poczucia wartości osoby, oraz uderza bezpośrednio w jej godność.

Przemoc psychiczna może mieć również formę przemocy ekonomicznej, w której osoba pozostająca w związku z oprawcą nie ma możliwości samostanowienia poprzez odmawianie jej lub utrudnianie dostępu do pieniędzy.

Przemoc psychiczna – jak sobie pomóc?

Choć stosunkowo niewiele osób o tym wie, przemoc psychiczna również jest karalna, i jej zgłoszenie skutkuje powzięciem konkretnych kroków. Oczywiście, osoba doświadczająca tej formy przemocy, zwłaszcza takiej, która polega na umniejszaniu lub manipulacji, nie zawsze będzie chciała zgłosić sprawcę. Jeśli jednak osoba taka ma wątpliwości, lub boi się konsekwencji, w pierwszej kolejności powinna skonsultować się z psychologiem lub, jeśli ma opory, z bliską osobą. Opowiedzenie o sytuacji komuś życzliwemu może poskutkować lepszym oglądem rzeczywistości i uświadomić osobie, której dotyka przemoc, że pewne zachowania nie są akceptowalne. To pierwszy krok do lepszego, wolnego od lęku życia.

Likes:
0 0
Views:
1086
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz