Ranking giełd kryptowalut – czym kierować się przy wyborze?

Osoby zaczynające przygodę z internetowymi coinami poszukują platform umożliwiających ich wymianę. Rzetelny ranking giełd kryptowalut to w dzisiejszym świecie rzadkość. Większość treści tego typu jest sponsorowana co sprawia że są zupełnie nie pomocne.

Część inwestorów preferuje zagraniczne giełdy głównie ze względu na lepszą płynność oraz większy wybór dostępnych par kryptowalutowych. Do naszej dyspozycji pozostaje kilkadziesiąt, a nawet kilkaset różnych platform do wyboru. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, aby ustalić ranking giełd kryptowalut? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wielu użytkowników zwraca szczególną uwagę na ilość par kryptowalutowych. W praktyce, jest to oczywiście ważny czynnik, jednak znacznie istotniejsza jest płynność transakcji. Pod tym pojęciem kryje się liczba transakcji w danej parze wykonywana w ciągu jednej doby. Egzotyczna para kryptowaluta jest bezużyteczna, jeśli żaden z użytkowników w danej chwili nie wystawia oferty sprzedaży.

Najwyższą płynność uzyskują oczywiście pary złożone z najpopularniejszych kryptowalut, takich jak: Bitcoin, Ripple, Ethereum czy chociażby Dash. Niemniej jednak, na rynku funkcjonują zagraniczne giełdy kryptowalut, które także w przypadku mniej popularnych pozycji są w stanie zaproponować swoim klientom zadowalającą płynność transakcyjną.

Ranking giełd kryptowalut według wolumenu

No dobrze, ale w jaki sposób możemy sprawdzić, czy zagraniczne giełdy kryptowalut oferują nam zadowalającą płynność. To bardzo proste. Możemy to uczynić w dwóch krokach.

Przede wszystkim zwracamy uwagę na wolumen w ciągu ostatniej doby. Jest to łączna wartość wszystkich transakcji przeprowadzonych w przeciągu ostatnich 24 godzin. Im wyższa, tym większa jest płynność finansowa danej giełdy. Pod względem tego kryterium, absolutnym liderem jest Binance, która nierzadko przekracza miliard dolarów. Tymczasem, pozostałe platformy w czołówce oscylują w granicy 10 – 150 mln dolarów. Różnica jest zatem ogromna. Dlatego ranking giełd kryptowalut według wolumenu jest najbardziej miarodajny.

Drugim krokiem jest rozpoznanie interesującej nas giełdy. Załóżmy, że spośród najlepszych platform pod względem wolumenu wybrałeś najbardziej interesujące. Wejdź na nie i sprawdź dostępne pary kryptowalut. Nawet jako niezarejestrowany użytkownik powinieneś móc przeanalizować oczekujące zlecenia kupna oraz sprzedaży. W ten sposób zweryfikujesz, czy dana giełda oferuje oczekiwaną płynność przy interesujących Cię parach kryptowalutowych.

Weryfikacja jako jeden z elementów rankingów giełd

To kryterium stopniowo traci na znaczeniu, ponieważ przeglądając rankingi giełd kryptowalut właściwie wszędzie musimy poddać się weryfikacji. Chodzi o liczbę formalności związanych z rejestracją i prowadzeniem konta na danej giełdzie.

Scentralizowane giełdy przestrzegają regulacji prawnych KYC, czyli Know Your Customer. Użytkownicy muszą przejść złożony proces rejestracji, w którym trzeba załączyć skan dokumentu tożsamości, a także dowolny dokument potwierdzający aktualne miejsce zamieszkania. Co więcej, czasami wymagane jest nawet selfie z dowodem! Plusem takich giełd jest obecność walut tradycyjnych, takich jak USD czy Euro. W związku z tym, możemy wygodnie zasilić swoje konto przelewem lub kartą.

Jeśli chodzi o giełdy bez weryfikacji, użytkownicy mogą z nich korzystać całkowicie anonimowo, bez podawania swoich danych osobowych. Takie giełdy bywają jednak niebezpieczne, a także nie obsługują walut tradycyjnych. Jest to zatem opcja dla osób, które posiadają już kryptowaluty. W praktyce, bardzo ciężko jest znaleźć dzisiaj zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe.

Likes:
0 0
Views:
1201
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz