Żaluzje drewniane – stylowe i komfortowe wnętrze

Drewno jest surowcem chętnie stosowanym w wystroju wnętrz od wieków. Nadaje pomieszczeniom ciepła i przytulności, jest eleganckie i wytrzymałe. Żaluzje drewniane regulują odpowiednio dostęp światła słonecznego do wnętrza, a jednocześnie są znaczącym designerskim elementem aranżacji.

Żaluzje drewniane – do jakich wnętrz?

Uniwersalny materiał, z jakiego są wykonane żaluzje drewniane, sprawia że doskonale odnajdą się w każdym wnętrzu, niezależnie od zastosowanej stylistyki. W pomieszczeniach minimalistycznych i industrialnych mogą stanowić segment nadający przestrzeni intymności i nastrojowości.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym czy skandynawskim będą łączyć się harmonijnie z innymi drewnianymi elementami. Drewniane żaluzje mogą mieć różne zabarwienie, jaśniejsze odcienie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej świeże i lekkie, z kolei ciemniejsze barwa umożliwia stworzenie przytulnej atmosfery.

Wybierając odcień żaluzji, warto również zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, zastosowanie w mniejszej przestrzeni jasnych kolorów sprawia, że staje się ona większa. Poza tym jasny kolor lameli odbija więcej światł słonecznego i lepiej doświetla wnętrze. Wyjątkowo efektownie prezentują się takie żaluzje na oknach o dużej powierzchni.

Żaluzje drewniane – cechy charakterystyczne

Żaluzje drewniane (jak np. żaluzje ze sklepu Winrol – winrol.com.pl) są nie tylko wyjątkową estetyczną ozdobą wnętrza, są one także praktyczne, odporne na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Latem podczas upału chronią skutecznie przed promieniowaniem i przedostawaniem się wysokiej temperatury do środka, z kolei w zimie zapobiegają utracie ciepła ze środka pomieszczenia.

Podczas montażu żaluzji drewnianych trzeba pamiętać, że potrzebują one trochę więcej miejsca niż rolety czy żaluzje bambusowe, można je zamontować na powierzchni okna, do ściany, albo do sufitu. Sposób montażu żaluzji jest uzależniony od ich:

 – wielkości,

 – szerokości lameli i żaluzji,

 – sposobu, w jaki otwierane jest okno.

 Mogą być opuszczane ręcznie albo elektrycznie, co jest szczególnie przydatne przy większych przeszkleniach. Ostateczny wygląd żaluzji jest uzależniony od odpowiedniego montażu, ważne są takie szczegóły jak pokrętło, obciążnik sznurka i maskownica rynny górnej. Dobrze dobrane żaluzje drewniane są prawdziwą ozdobą wnętrza, a właściwie użytkowane i pielęgnowane mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

Jak pielęgnować drewniane żaluzje?

Naturalne drewno można czyścić bez obawy, że zostanie zniszczone, ale trzeba pamiętać, że jest to materiał, który nie lubi wilgoci, można je czyścić zmoczoną gąbką, ale nie wolno narażać na zbyt długie działanie wody. Drewniane żaluzje nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są antystatyczne, ale może gromadzić się na nich kurz. Z tego względu warto systematycznie usuwać go za pomocą miękkiej szczotki albo z wykorzystaniem specjalnej końcówki w odkurzaczu. Żaluzje drewniane są stylową dekoracją okna, która chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz zapewnia intymność w pomieszczeniu.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Likes:
0 0
Views:
517
Article Categories:
Poradnik

Dodaj komentarz